Starožitné německé a francouzské panenky a doplňky 



Starožitná německá kloubová panenka s porcelánovou hlavičkou Armand  Marseille 390, A1 1/2M  z roku cca 1920


Armand Marseille byla společnost v Köppelsdorfu v Německu, která od roku 1885 vyráběla panenky s porcelánovou hlavičkou. Köppelsdorf je součástí Sonnebergu , Sonneberg byl centrem německého hračkářského průmyslu; je domovem Německého muzea hraček , mnoha výrobců panenek

Armand Marseille se narodil v roce 1856 v Petrohradě v Rusku jako syn architekta a v 60. letech 19. století se svou rodinou emigroval do Německa . V roce 1884 koupil továrnu na hračky Mathiase Lamberta v Sonnebergu. S výrobou porcelánových hlaviček pro panenky začal v roce 1885, kdy získal porcelánku Liebermann & Wegescher v Köppelsdorfu. V roce 1919 se firma sloučila s Ernstem Heubachem, ale v roce 1932 se oddělili. Sloučená firma byla známá jako "Vereinigte Köppelsdorf Porzellanfabrik vorm. Armand Marseille und Ernst Heubach". Výroba pokračovala kolem roku 1930.

Společnost vyráběla bisque hlavy z forem pro své vlastní panenky i pro jiné výrobce panenek. Nikdy nevyráběli těla, ale přivezli je od jiných výrobců.

Forma 390 a forma 370 jsou nejběžnější. 390 byla forma hlavy, která byla připevněna k tělu ; 370 měla identické rysy, ale byla to forma na hlavu a ramena, která pasovala na vycpané kožené tělo. Tato forma se používala více než třicet let. Panenky jsou označeny různými značkami, které obvykle obsahují iniciály AM

Armand Marseille vyrobil širokou škálu panenek a postaviček. Názvy značek zahrnují Floradora, Queen Louise, Darling Dolly, Dream Baby a Just Me.

Design Floradora z roku 1894 byl k dispozici v různých velikostech od 23 cm  do 107 cm .


Výška panenky 42 cm. Pevné modré oči, původní "pravé" obočí, otevřená pusa, 4 zoubky. Původní mohérová paruka učesaná do drdolu. Tělo je z kompozitu a dřeva. Všechny prsty zachovány. Původní oblečení 



 Starožitná německá kloubová panenka s porcelánovou hlavičkou " Simon und Holbig "


Simon & Halbig byl výrobce panenek známý pro bisque hlavy panenek s jemným zbarvením. Sídlily v Durynsku , centru německého průmyslu panenek. Dodali hlavy panenek mnoha dalším známým výrobcům panenek.

Bisque nebo biscuit porcelán je neglazovaný porcelán s matným povrchem, který mu dodává realistickou texturu podobnou kůži. Obvykle je tónovaný nebo natřený realistickou barvou pleti. Hlava bisque je připevněna k tělu vyrobenému z látky nebo kůže nebo kloubovému tělu vyrobenému ze dřeva, papír-mâché nebo směsi , směsi buničiny, pilin, lepidla a podobných materiálů.

Německé dětské panenky se vyráběly převážně v letech 1890 až 1930.

Společnost Simon & Halbig byla založena v roce 1869 a začala vyrábět panenky ve svých dvou porcelánkách v Gräfenhainu a Hildburghausenu v Durynsku v Německu.

V roce 1902 zahájili spolupráci s Kämmerem z Kämmer & Reinhardt , ve které Kämmer modeloval hlavy a firma je vyráběla. Hlavy panenek dokončené Kämmer & Reinhardt, připevněné k tělům a nohám odolnějšího složení, byly vyraženy značkami obou firem. V roce 1920 koupila Simon & Halbig firma Kämmer & Reinhardt, která pokračovala ve výrobě panenek až do roku 1932. Továrna se stala známou jako Keramisches Werk Gräfenhain.



 Starožitná německá kloubová panenka s porcelánovou hlavičkou " Simon und Holbig "

Panenka  z roku 1915 značená židovskou hvězdou s malou panenkou a starožitné dřevěné sáně 



Starožitná německá kloubová panenka s  porcelánovou objímkovou hlavičkou  

"Shhoenau und Hoffmeister"  z roku  1906

Značená S PB H, 1906 - 6, Germany

Firma - porcelánka  Schoenau & Carl Hoffmeister byla založena v roce 1901, známé také jako  Porzellanfabrik Burggrub (SHPB) se sídlem v Burggrub v Německu. 

V roce 1907 se oba partneři neshodli na typu porcelánových hlav pro jejich panenky. Hoffmeister trval na výrobě panenek s ramenní hlavou , zatímco Schoenau chtěl vyrábět panenky s hlavou . Carl Hoffmeister, který se nepodařilo vyřešit jejich neshody, odešel a jediným vlastníkem obou továren se stal Arthur Schoenau. V roce 1911 Arthur zemřel a továrnu převzal syn a vdova po Arthurovi. Továrna vyráběla panenky  zhruba do roku 1953,. Od 30. let 20. století se značily na hlavě symbolem srdce. 



Starožitná německá kloubová panenka s  porcelánovou hlavičkou " Sonneberg"  z roku

 1940-1950



Starožitná německá kloubová panenka s porcelánovou hlavičkou, Heubach Köppelsdorf 250-5 Köppelsdorf, z roku cca 1900


Značeno: Heubach Koppelsdorf 250-5 Köppelsdorf, (Germany) velikost 65cm. Hlavička z růžového tónovaného bisquit porcelánu, tělíčko materiál dřevo, masa,


Heubach Köppelsdorf, byla významná porcelánová továrna založená v roce 1887 v Köppelsdorfu v Durynsku. Společnost, založená Ernstem Heubachem, se proslavila výrobou bisqvitových porcelánových hlav a ramen panenek. Po roce 1910 se firma specializovala také na výrobu postaviček, včetně černošských panenek, Po první světové válce, v roce 1919, se Ernst Heubach sloučil s Armandem Marseille a společně vytvořili United Porcelain Factory of Köppelsdorf, známou také jako Vereinigte Köppelsdorfer Porzellanfabrik vorm Armand Marseille a Ernst Heubach. Toto partnerství trvalo až do roku 1932. V roce 1951 byla společnost znárodněna a sloučena s dalšími firmami, čímž vznikly Spojené továrny na porcelán Köppelsdorf, později známé jako VEB Vereinigte Porzellansdorfwerke. V roce 1964 se společnost stala součástí VEB Elektrokeramische Werke Sonneberg. 



Starožitná německá kloubová panenka s porcelánovou hlavičkou " Heubach Köppelsdorf" z roku cca 1915 



Starožitná panenka s porcelánovou hlavičkou znač. Heubach Köppelsdorf Germany z roku cca 1926


Panenka bisque porcelán. Skleněná očka se při náklápění otevírají i zavírají. Otevřená ústa, dva horní zoubky Výška 32 cm.

(Foto před opravou a po opravě)



Starožitná panenka s porcelánovou hlavičkou znač. Heubach Köppelsdorf Germany z roku cca 1926



Starožitná německá panenka 


Panenka má  kožené  tělo ( z kozinky) bez kloubů na pantech, hlavička a paže od lokte jsou z porcelánu . Na zadní straně hlavy je napsáno jméno, pravděpodobně Madeline



Porcelánová soška Piano Baby Gebrüder Heubach cca 1910 



Starožitná francouzská panenka

 z roku cca 1900


Vysoká starožitná panenka ( 85 cm). Panenka je vyrobena z  papírmaš. Končetiny a hlava natřené barvou a lakem. Paruka vyrobena  z koudele. Končetiny jsou k trupu připevněny pomocí dřevěných hranolů. Byla vyrobena ve Francii pravděpodobně manufakturou Rochard, která se specializovala právě  na panenky s hlavou z papírmaše. 



Starožitná francouzská kloubová panenka, D, SFBJ Paris 60, 2. z roku cca 1920.  


Firma SFBJ vznikla v roce 1899 spojením několika legendárních francouzských firem, které se ocitly ve finančních potížích kvůli silné konkurenci německých výrobců panenek. Mezi tyto společnosti patřil Jumeau (známý jako Jumeau et Cie), Bru , Rabery, Bebe de Paris, Gaultier, Pintel a Godschaux a další.

SFBJ vyráběla panenky od 1899  až do roku 1960. Kvalita panenek se od začátků 20. století značně lišila od nádherných postavičkových panenek až po suvenýrové panenky s lakovaným bisqueem, kompozicí a plastem v polovině 20. století.

Převážná většina panenek SFBJ byla vyrobena z biskvicko-biskvických hlav s kompozicí. Později byly SFBJ panenky vyrobeny zcela v kompozici a dokonce později (čtyřicátá léta a padesátá léta) také z tvrdého plastu.


Porcelánová hlavička, malovaný obličej, otevřená pusa, 4 zoubky. Hnědé zavírací oči,  Stará vlnitá paruka z pravých vlasů. Tělo z kompozitu je značené číslem 6. 



Starožitná francouzská panenka Bebe JUMEAU, SFBJ Paris,  z roku  cca 1915. 


Porcelánová hlava , malovaný obličej,  4 zoubky, modré zavírací oči, Stará paruka z pravých vlasu. Tělo z kompozitu Propíchnuté uši s náušnicemi. Na sobě má spodničku, šaty, čepec, ponožky a kožené boty. Vše původní. Výška 40 cm.



Starožitná
 
 francouzská kloubová panenka DEP.

 z roku cca 1920


Hlavička je porcelánová, má tenkou prasklinu jako vlásek, není vidět ,jenom s lampou. Paruka z lidských vlasů  Očička jsou spací, tělo nepřebarveno. Boty starožitné z kůže, .ponožky  a šaty starožitné. Velikost panenky  70cm  



Starožitné německé dřevěné panenky

Panenka je 50 cm veliká . Má dřevěnou hlavu a dřevěné končetiny.  Je v  původním oblečení.



Ručně vyřezávaná panenka s pravými vlásky v původním oblečení



DÁMY minulých EPOCH  - časopisy č. 1 až 43