Panenky - historie


Historie panenek je velice dlouhá a sahá až do doby před naším letopočtem. Nejprve sloužily zejména k rituálním a náboženským účelům . Až později ve středověku se dostávají do rukou dětí na hraní, a také jako sběratelské dekorační předměty výších společenských vrstev. 

V průběhu věků byly tvořeny z rozličných materiálů. Mezi první materiály patřil kámen, vosk, hlína , kosti, sláma, textil, dřevo, později keramické materiály a glazovaný porcelán. S rozmachem syntetických látek přichází na scénu celuloid, plast a v současné době nejrozšířenější umělá hmota a vinyl.  

Na území Čech začíná vznikat drobná řemeslná výroba dřevěných kloubových panenek (Dolls) od poloviny 18. století jako alternativa drahým dřevěným, nebo již porcelánovým pannám rakouské, německé, francouzské nebo anglické výroby. Postupem času se z nevalně zpracovaných výrobků, které byly nejprve opatřeny sádrovou hlavou s malovaným obličejem i vlasy, dřevěným tělem a textilními končetinami stala propracovaná výtvarná díla, která svým zpracováním konkurovala i těm nejuznávanějším značkám a řemeslníkům. Zlatý věk panenek přichází v 19. století, kde díky novým výrobním technologiím vznikají především v Německu velké továrny produkující krásné biskvitové panenky. 


Sběratelství:

Sběratelství panenek má tradici sahající až do středověku, kdy byly luxusní dekorační panenky jedním z ukazatelů prestiže jejího majitele. V současné době se sběratelé rozdělují na dvě velmi specifické skupiny - sběratelé historických panenek a panenek současných - to jest umělecké panenky, realistické panenky a rebornové panenky. Sběratelství realistických a rebornových panenek je populární především v Americe, kde také umění rebornu vzniklo, kvete ovšem v posledních letech i v Německu, které se pyšní největší panenkovou tradicí. V České republice je sběratelství panenek také poměrně oblíbené. Moje sbírka panenek obsahuje panenky různých druhů. Od těch nejstarších starožitných až po současné ztv. reborny. Každá panenka má své kouzlo a je něčím výjimečná.