Ostatní sběratelské a starožitné panenky a doplňky


Chodičky z roku 1963


Panenka byla vyrobena v podniku Hamiro. Firma Hamiro  byla založena  Karlem Pospíšilem ve třicátých letech na Rokycansku v objektu hamru, který vlastnil. Zde odléval cínové figurky. Později přešel na šité hračky. Mezi válkami i po druhé světové válce patřila mezi největší české producenty hraček a byla úspěšná v exportu. Vynikala zejména v produkci plyšových hraček a panenek. V roce 1948 došlo ke znárodnění firmy a vznikl Národní podnik Hamiro Příbram. Hamiro se stalo prakticky jediným velkovýrobcem panenek v Československu. Zanikla v roce 1997 a následně byla předmětem několika pokusů o obnovu, které však nedosáhly původního ohlasu. Obchodní značku Hamiro od roku 2024 firma získala firma TopSell s.r.o., která provozuje e-shop s ručně vyráběnými hračkami pod značkou Hamiro.



Panenky z papírmaše z roku 1934

Papírmaše je  starou technikou, kterou vymysleli na konci 19. století. Tradiční metoda výroby papírmaše spočívá v použití vody a mouky či jiné škroboviny, z nichž vznikne krémovitá kaše, která se smíchá s rozvařeným či rozmáčeným papírem. Pak se lije do sádrových forem, Po zaschnutí se musí výlisek obrousit a dále se maluje a lakuje.

Látková panenka Karkulka s hlavičkou z papírmaše. Ke starožitné hlavičce bylo vytvořeno tělo a oblečení umělkyní paní Bohdanou Homolkovou.  



Látková panenka  s hlavičkou z papírmaše. Ke starožitné hlavičce bylo vytvořeno tělo a oblečení umělkyní paní Bohdanou Homolkovou.  



Panenky z papírmaše o velikost 45 cm. První panenka v šatičkách je  v původním oblečení  



           Panenky Schildkröt 

Schildkröt je německá firma, která nepřetržitě vyrábí panenky již od roku 1896  


Panenky Schildkröt ( želva) Bärbel a Hans. 

Jedná se o 40 let starou repliku původní staré panenky z první republiky



Starožitná panenka Schildkröt z období 1. republiky 1918 - 1938



Miminko Schildkröt se značkou želva 56 z  roku 

cca 1950




Francouzská panenka chlapeček z roku cca 1960



Panenka černoušek - biskvit

Panenka má hlavu pevně spojenou s tělem, značená Germány 410-2/0



Panenka  Dubena na klíček 

a chrastítko, retro hadrová panenka

Malá mechanická pohyblivá panenka Dubena na klíček, skleněné mrkací oči., hlavička z bakelitu, tělo a končetiny hadrové, plněné cupaninou,, velká 32 cm.  Rok výroby cca 1955-1965.

Dubena se vyráběla v Českém Dubu.  Český Dub, Podnik Dubena byl založen v roce 1951 podle Obchodního rejstříku. 



Starožitná panenka s flirtujícíma očima - bez značení - 20. století



Starožitná panenka s flirtujícíma očima - bez značení

Panenka je celuloidová dle původní majitelky z roku cca 1956 až 1960


Celuloidové panenky  

Vyrobené  firmou Technoplast  kolem roku 1950.  Panenky  mají pohyblivé ručičky, nožičky a jsou značeny čísly: 18,22,25,35, 35/3  a 50 . Závod Technoplast Chropyně,  byl založen v roce 1935. a ve 40.- 50. letech byl jedním z největších výrobců panenek u nás. 




Panenky Gumotex - Zuzanka, Lenička, Pavlínka, Adámek a Frantík s plaváčkem

Výrobce panenek a hraček na československém trhu byl Břeclavský Gumotex, který byl založen v roce 1950. V roce  1960 zde byla zahájena výroba odlévaných hraček z PVC. Pro Gumotex navrhovala hračky Libuše Niklová. Gumotex vyráběl panenky, které pojmenovával: Marcelka, Lenka, Zuzanka, Pavlínka, Evička a další. 



Miminka Gumotex

Velikost 30cm v původním oblečení a velikost 50 cm. Vyráběla se v 70. a 80. letech 20. století



Panenky a miminko Hamiro 

Tyto panenky jsou vyrobeny v 80- a 90. letech  20. století.

Panenky byly vyrobeny ve firmě Hamiro. Firma Hamiro byla založena Karlem Pospíšilem ve třicátých letech na Rokycansku v objektu hamru, který vlastnil. Zde odléval cínové figurky. Později přešel na šité hračky. Mezi válkami i po druhé světové válce patřila mezi největší české producenty hraček a byla úspěšná v exportu. Vynikala zejména v produkci plyšových hraček a panenek. V roce 1948 došlo ke znárodnění firmy a vznikl Národní podnik Hamiro Příbram. Hamiro se stalo prakticky jediným velkovýrobcem panenek v Československu. Zanikla v roce 1997 a následně byla předmětem několika pokusů o obnovu, které však nedosáhly původního ohlasu. Obchodní značku Hamiro od roku 2024 firma získala firma TopSell s.r.o., která provozuje e-shop s ručně vyráběnými hračkami pod značkou Hamiro.



Retro soupravičky z 50/60 let 20. století  

darované do mé sbírky paní Miroslavou Klimtovou ze Znojma



Sběratelská panenka od umělkyně Ping Lau


Panenka Číňanka jménem Bai Mei


Sběratelská panenka od umělkyně Moniky Levenig

Celovinylová panenka 72 cm z limitované edice jménem Nelly



Medvěd  mého dětství z roku 1964