Ostatní sběratelské a starožitné panenky a doplňky


Chodičky z roku 1963


Panenka byla vyrobena v podniku Hamiro. Firma Hamiro  byla založena  Karlem Pospíšilem ve třicátých letech na Rokycansku v objektu hamru, který vlastnil. Zde odléval cínové figurky. Později přešel na šité hračky. Mezi válkami i po druhé světové válce patřila mezi největší české producenty hraček a byla úspěšná v exportu. Vynikala zejména v produkci plyšových hraček a panenek. V roce 1948 došlo ke znárodnění firmy a vznikl Národní podnik Hamiro Příbram. Hamiro se stalo prakticky jediným velkovýrobcem panenek v Československu. Zanikla v roce 1997 a následně byla předmětem několika pokusů o obnovu, které však nedosáhly původního ohlasu. Obchodní značku Hamiro od roku 2024 firma získala firma TopSell s.r.o., která provozuje e-shop s ručně vyráběnými hračkami pod značkou Hamiro.



Panenky z papírmaše z roku 1934

Papírmaše je  starou technikou, kterou vymysleli na konci 19. století. Tradiční metoda výroby papírmaše spočívá v použití vody a mouky či jiné škroboviny, z nichž vznikne krémovitá kaše, která se smíchá s rozvařeným či rozmáčeným papírem. Pak se lije do sádrových forem, Po zaschnutí se musí výlisek obrousit a dále se maluje a lakuje.

Látková panenka Karkulka s hlavičkou z papírmaše. Ke starožitné hlavičce bylo vytvořeno tělo a oblečení umělkyní paní Bohdanou Homolkovou.  



Látková panenka  s hlavičkou z papírmaše. Ke starožitné hlavičce bylo vytvořeno tělo a oblečení umělkyní paní Bohdanou Homolkovou.  



Panenky z papírmaše o velikost 45 cm. První panenka v šatičkách je  v původním oblečení  



           Panenky Schildkröt 

Schildkröt je německá firma, která nepřetržitě vyrábí panenky již od roku 1896  


Panenky Schildkröt ( želva) Bärbel a Hans. 

Jedná se o 40 let starou repliku původní staré panenky z první republiky



Starožitná panenka Schildkröt z období 1. republiky 1918 - 1938



Miminko Schildkröt se značkou želva 56 z  roku 

cca 1950




Francouzská panenka chlapeček z roku cca 1960



Panenka černoušek - biskvit

Panenka má hlavu pevně spojenou s tělem, značená Germány 410-2/0



Panenka  Dubena na klíček 

a chrastítko, retro hadrová panenka

Malá mechanická pohyblivá panenka Dubena na klíček, skleněné mrkací oči., hlavička z bakelitu, tělo a končetiny hadrové, plněné cupaninou,, velká 32 cm.  Rok výroby cca 1955-1965.

Dubena se vyráběla v Českém Dubu.  Český Dub, Podnik Dubena byl založen v roce 1951 podle Obchodního rejstříku. 



Starožitná panenka s flirtujícíma očima - bez značení - 20. století



Starožitná panenka s flirtujícíma očima - bez značení

Panenka je celuloidová dle původní majitelky z roku cca 1956 až 1960


Celuloidové panenky  

Vyrobené  firmou Technoplast  kolem roku 1950.  Panenky  mají pohyblivé ručičky, nožičky a jsou značeny čísly: 18,22,25,35, 35/3  a 50 . Závod Technoplast Chropyně,  byl založen v roce 1935. a ve 40.- 50. letech byl jedním z největších výrobců panenek u nás. 




Celuloidová panenka se značkou OHK 

Celuloidová panenka se značkou OHK vyrobená závodem  Okhta. Jedním z vedlejších produktů chemického závodu Okhta ve 30.–60. letech 20. století byla výroba celuloidových hraček. Konkrétně pod tímto charakteristickým znakem byly hračky vyráběny v bývalém Sovětském svazu v letech 1950-1969.


Panenky Gumotex - Zuzanka, Lenička, Pavlínka, Adámek , Frantík s plaváčkem a pískací Karkulka , pejsek a myška 

Výrobce panenek a hraček na československém trhu byl Břeclavský Gumotex, který byl založen v roce 1950. V roce  1960 zde byla zahájena výroba odlévaných hraček z PVC. Pro Gumotex navrhovala hračky Libuše Niklová. Gumotex vyráběl panenky, které pojmenovával: Marcelka, Lenka, Zuzanka, Pavlínka, Evička a další. 



Miminka Gumotex

Velikost 30cm v původním oblečení a velikost 50 cm. Vyráběla se v 70. a 80. letech 20. století



Panenky a miminko Hamiro 

Tyto panenky jsou vyrobeny v 80- a 90. letech  20. století.

Panenky byly vyrobeny ve firmě Hamiro. Firma Hamiro byla založena Karlem Pospíšilem ve třicátých letech na Rokycansku v objektu hamru, který vlastnil. Zde odléval cínové figurky. Později přešel na šité hračky. Mezi válkami i po druhé světové válce patřila mezi největší české producenty hraček a byla úspěšná v exportu. Vynikala zejména v produkci plyšových hraček a panenek. V roce 1948 došlo ke znárodnění firmy a vznikl Národní podnik Hamiro Příbram. Hamiro se stalo prakticky jediným velkovýrobcem panenek v Československu. Zanikla v roce 1997 a následně byla předmětem několika pokusů o obnovu, které však nedosáhly původního ohlasu. Obchodní značku Hamiro od roku 2024 firma získala firma TopSell s.r.o., která provozuje e-shop s ručně vyráběnými hračkami pod značkou Hamiro.



Retro soupravičky z 50/60 let 20. století  

darované do mé sbírky paní Miroslavou Klimtovou ze Znojma

Dětské capáčky 

Bílé capáčky z roku 1960

Stříbrné capáčky z roku 1946 darované paní Evou Petrovu 


Tofa dřevěné kuželky 

Tofa, n. p., Semily byl významný československý výrobce dřevěných a papírových hraček, společenských her apod. Název vznikl spojením anglických slov TOys a FActory, tj. "továrna na hračky". Zprvu se týkal zejména továrny v Albrechticích v Jizerských horách, odkud však bylo sídlo přeneseno v roce 1958 do Semil Výroba skončila v roce 1997.


Italská panenka Furga - 60. léta 20.století



Sběratelská panenka od  Ping Lau


Panenka Číňanka jménem Bai Mei


Sběratelská panenka Aladdin od Shirley

Panenka  orientální  chlapec Aladdin z limitované edice je vyroben z broskvového porcelánu.


Sběratelská panenka od Moniky Levenig

Celovinylová panenka 72 cm z limitované edice jménem Nelly



Medvěd  mého dětství z roku 1964